پایتخت گلاب ایران

 سفر با قطار به پایتخت گلاب ایران

قمصر پایتخت گلاب ایران در جنوب کاشان در این فصل مهمان چشمانی است که مشتاق تماشای باغ های گل محمدی هستند و اگر هوا زودگرم نشود، تا اوایل خرداد ماه، فرصت تماشای فصل گلابگیری هست. اولین بار در فاصله سال های 1352 تا 1354 بود که کارشناسان بلغاری ، از راز گلبرگ های صورتی کاشان پرده برداشتند. رز صورتی که در ایران معروف به گل محمدی است واقعا در میان 20 هزار گونه گل رز، منحصر به ایران است و طبق نظر اکثر کارشناسان زیست گیاهی، این گونه از همان ابتدا در ایران پرورش یافته و از این کشور به دیگر نقاط جهان پخش شده‌است. گلستان قمصر در فصل شکوفه از پگاه چشم انتظار دستانی است که برای چیدن گلبرگ ها مشتاقند. گل ها را در ابتدای صبح می چینند و هر رهگذری فرصت دارد از صبح با شیوه سنتی گلابگیری همراه شود و به تماشا بنشیند که چگونه هم وزن گل ها آب در دیگ ها میریزند و منتظر می مانند. باید آمد و دید که چگونه عطر مستانه گلبرگ های صورتی تا پای کعبه می رود و عطر خانه خدا می شود .

 همسفران خوب ریل گردی این بار با قطار گردشگری می آیند تا سری به ابیانه بزنیم . روستای سرخ رنگ که هنوز هم در میان استثنایی ‏ترین روستاهای ایران می درخشد. نام ابیانه با  تصویر زنانی گره خورده که هنوز سنت را حفظ کردند و پیراهن های بلند گلدارشان ، فرهنگ کهن را در خاطره تاریخی مان زنده می کند و چارقدهای سفیدشان دلمان را می برد. راه رفتن در دل کوچه های ابیانه ، راه رفتن در دلِ خانه هایی است که حرف تاریخ می زنند از سلجوقی تا صفویه و قاجار . باید مهمان آنها شد و گوش به زبانشان سپرد. این بار با ریلگردی به سراغ ابیانه می رویم تا از زیر گذر آتشکده هارپاک بگذریم و راهمان را به مسجد جامع و شازده عیسی و شازده یحیی پیدا کنیم.
اولین روزهای خرداد را فقط باید به خاطر سپرد و با آن خاطره ساخت. برای خاطره سازی در قمصر ، مهمان ریلگردی باشید .

دیگر مطا لب ریل گردی

گردش روی ریل تاریخ
14/شهر/1398

گردش در مسیر ریل‌ها در ایران حركت نوپایی است. دو سال است كه یكی از جذاب‌ترین مسیر تورهای یكروزه با قطار گردشگری از ایستگاه راه‌آهن تهران تا سوادكوه و جنگل شیرگاه، راه‌اندازی شده است. مسافران ریل‌گردی در این سفر، راهی تونل زمان می‌شوند. آنها هیچ وقت، طعم هیجان ایستادن بر فراز «پل پیروزی» را فراموش نمی‌كنند...

ادامه مطلب
نخستین قطار گردشگری گیلان
31/ارد/1398

نخستین قطار گردشگری ایران به سمت گیلان فرصتی فراهم می کند تا مسافران، مهمانِ اولین موزه فضای باز ایران باشند. موزه ای در سراوان که خاطره های آغشته به حال و فضای روستایی گیلان را با همان کاهگل ها ، ایوان های فیروزه ای و چوب و دود زنده میکند.

ادامه مطلب
پایتخت گلاب ایران
30/ارد/1398

قمصر پایتخت گلاب ایران در جنوب کاشان در این فصل مهمان چشمانی است که مشتاق تماشای باغ های گل محمدی هستند و اگر هوا زودگرم نشود، تا اوایل خرداد ماه، فرصت تماشای فصل گلابگیری هست.

ادامه مطلب
از آخرین رویدادهای ریل گردی با خبر شوید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید