نخستین قطار گردشگری گیلان

 

مهمان اولین موزه فضای باز ایران باشید

 

نخستین قطار گردشگری ایران به سمت گیلان فرصتی فراهم می کند تا مسافران، مهمانِ اولین موزه فضای باز ایران باشند. موزه ای در سراوان که خاطره های آغشته به حال و فضای روستایی گیلان را با همان کاهگل ها ، ایوان های فیروزه ای و چوب و دود زنده میکند.


ماجرای ساخت موزه از دلِ یک زلزله بیرون آمده است ‌ زلزله ای که آمد و بسیاری از خانه های صد ساله ی گیلان را ویران کرد . اتفاق های خوب زیادی با این زلزله رقم خورد . اما شاید برای آنها که اهل سفر باشند جالب باشد که بیست و چهار ساعت از زلزله نگذشته ، یکی از جامعه شناسان به محل حادثه اعزام می شود تا برآوردی از خسارات اجتماعی این اتفاق داشته باشد. چشمان تیزبین این محقق چیزی را دید که شاید در لحظات ابتدایی بحران کمتر دیده می شد خانه های اصیل گیلانی که زلزله از بیخ آنها را کنده بود . ترس از نابودی خانه هایی که میراث فرهنگ گیلان بود کارِ خودش را کرد. از دانشگاه تهران و گیلان گرفته تا اکو موزه آلزاس پای کار آمدند. کار بزرگی به انجام رسید . کارشناسان روانه شدند تا خانه های روستایی را ببینند . خانه هایی با همان قدمت فرهنگ مردم گیل. در میان گشت و گذارهایشان خانه بازرگانی پیدا شد که بالغ بر یکصد سال قدمت داشت . خانه خریداری شد. جزء به جزء ، پلاک به پلاک ، گوشه به گوشه را عکس گرفتند و بعد آن اتفاق افتاد . خانه را جزء به جزء جدا کردند در منطقه جنگلی سراوان بنای اولین موزه رو باز ایران را نهادند. خانه را چیدند و واچیدند.  موزه حالا چند خانه دارد و قصه ها و بازارچه و معماری و فرهنگ دوست داشتنی گیلان.


 موزهٔ میراث روستایی گیلان، فرصتی فراتر از تماشای خانه های روستایی انتقال داده شده است . هر ایرانی فرصت دارد در فضای 253  هکتاری از جنگل سراوان برای لحظاتی با فرهنگ بومی و دانش نانوشته‌ی روستاهای گیلان گره خورده و گوشه ای از هویت ناشناخته خود را تماشا کند. باید آمد و دید . هیچکس نمی‌تواند آئین ها را فقط با خواندن درک کند باید رنگ های لباس زنان گیلانی را دید . باید با طبیعت توتستان و باغ چای  و نارنجستان گره خورد.  گیلان آنقدر دیدنی است که موزه میراث روستایی فقط باب تماشا را باز می کند برای همراه شدن وو به تماشا نشستن.

دیگر مطا لب ریل گردی

گردش روی ریل تاریخ
14/شهر/1398

گردش در مسیر ریل‌ها در ایران حركت نوپایی است. دو سال است كه یكی از جذاب‌ترین مسیر تورهای یكروزه با قطار گردشگری از ایستگاه راه‌آهن تهران تا سوادكوه و جنگل شیرگاه، راه‌اندازی شده است. مسافران ریل‌گردی در این سفر، راهی تونل زمان می‌شوند. آنها هیچ وقت، طعم هیجان ایستادن بر فراز «پل پیروزی» را فراموش نمی‌كنند...

ادامه مطلب
نخستین قطار گردشگری گیلان
31/ارد/1398

نخستین قطار گردشگری ایران به سمت گیلان فرصتی فراهم می کند تا مسافران، مهمانِ اولین موزه فضای باز ایران باشند. موزه ای در سراوان که خاطره های آغشته به حال و فضای روستایی گیلان را با همان کاهگل ها ، ایوان های فیروزه ای و چوب و دود زنده میکند.

ادامه مطلب
پایتخت گلاب ایران
30/ارد/1398

قمصر پایتخت گلاب ایران در جنوب کاشان در این فصل مهمان چشمانی است که مشتاق تماشای باغ های گل محمدی هستند و اگر هوا زودگرم نشود، تا اوایل خرداد ماه، فرصت تماشای فصل گلابگیری هست.

ادامه مطلب
از آخرین رویدادهای ریل گردی با خبر شوید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید